Brawa dla Adama Opatowicza

0
624

„Działo się to 21 maja w Roku Pańskim 2021 – 73 lata od powstania Teatru Polskiego w Szczecinie; 92 lata od daty przebudowy gmachu, w którym działa obecnie teatr, dokonanej przez Adolfa Thesmachera…”. Tymi słowami rozpoczyna się akt erekcyjny, który został wmurowany wraz z kamieniem węgielnym w fundamenty nowej siedziby Teatru Polskiego w Szczecinie. To kolejny ważny, symboliczny moment w realizacji przebudowy i rozbudowy tego obiektu teatralnego.

– Tak jak kiedyś, 2,5 tys. lat temu uczynili to pierwsi starożytni Grecy budujemy teatr, miejsce spotkań człowieka z drugim człowiekiem, człowieka z losem i niepowtarzalną magią życia. Miejsce w którym każdy z nas może bardziej zrozumieć sobie, a także innych ludzi tak przecież różnych od każdego z nas rasą, religią czy wyznawanymi poglądami. Budujemy przestrzeń, która pozwala nam bardziej poznać ten niezwykły świat w którym przyszło nam żyć w radości i lęku istnienia. W imieniu nas wszystkich i tych, którzy po nas przyjdą  dziękuję tym, którzy wkładają ogromny wysiłek by tak się stało  – mówił dyrektor teatru Adam Opatowicz.

– Stolica nowoczesnego regionu to miejsce, w którym kultura rozwija się nie tylko dzięki talentom twórców, ale także dzięki zapewnieniu im godziwych warunków pracy i nowych możliwości wyrazu artystycznego. Jako mieszkańcy Pomorza Zachodniego mamy ambicje, by nasz region tętnił życiem w każdym aspekcie  – także w sferze kultury, której chcemy doświadczać w nowoczesnych przestrzeniach. Wierzę, że ten niebanalny obiekt architektoniczny będzie dla przyszłych pokoleń świadectwem dynamicznego rozwoju Szczecina z początków XXI wieku – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W przebudowanym obiekcie znajdzie się scena główna na 569 miejsc, scena teatru szekspirowskiego na 549 miejsc, sala kabaretowa na 80 miejsc, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. Zostanie także zagospodarowany teren wokół Teatru Polskiego.

 Inwestycja ta jest imponująca ze względu na jej skalę i wyzwania inżynierskie, ale to, co jest najważniejsze to fakt, że jest to inwestycja w polską, szczecińską kulturę. Myślę, że mogę w imieniu wszystkich mieszkańców Szczecina podziękować za już i powiedzieć, że nie możemy się doczekać finału i pierwszego spektaklu, który odbędzie się w nowej przestrzeni – dodał zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.

Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru, wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu architekta A. Thesmachera. Metamorfozę przejdzie główny trzon budynku na drugim piętrze, gdzie znajdą się pokoje gościnne z pomieszczeniami obsługującymi i salę klubową. Istniejąca główna sala teatralna stanie zostanie w całości wyremontowana. Zmianie ulegnie obecny układ widowni, zachowane zostaną tu jednak elementy historyczne sceny m.in. sznurowania. Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru – kabaretu.

W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło – ściany osłonowe, świetliki i drzwi wejściowe będą przeszklone. Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer przewidziany jest do wykonania z w pełni przeszklonych modułów.

Trzecim materiałem decydującym o charakterze budynku będzie stal, z której zaprojektowano monumentalne schody, łączące poszczególne kondygnacje wnętrz oraz okładziny elementów architektonicznych wyłaniających się z zielonego dachu. Inwestycja pozwoli na maksymalne wpisanie nowo projektowanej kubatury w istniejącą rzeźbę terenu. Nowe sceny teatralne będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie.

Rozbudowa teatru powinna zakończyć się pod koniec 2022 roku. Koszt prac budowlanych to 196 mln zł. Inwestorem jest Teatr Polski w Szczecinie, a w sfinansowaniu inwestycji pomogą środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 oraz środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here