Branka Putina…

0
429

Polska zna brutalne i bezwzględne powoływanie do wojska. Używa sie na to słowa branka. Carat podjął decyzję o wzięciu do wojska polskich, szlacheckich i mieszczańskich chłopców. Reakcją bezpośrednią był wybuch Powstania Styczniowego. Ale zaborcy, na przykład austriacki, też bezwzględnie korzystali z rekruta. Oddaje to dobrze jeden z odcinków filmu Janosik, w którym trzeba było stawać w obronie rekrutów.

Teraz Rosja Putina ogłasza mobilizację. I ludzie zaczynają się buntować. Nie wiem czy to doprowadzi do powstania społeczeństwa obywatelskiego, do rewolucji oddolnej. Do zamieszek już tak, jak dochodzą informacje z Rosji. Lecz czy to zatrzyma wojnę w Ukrainie, zobaczymy. Widać, że Putin jest słaby. Lecz mnie niepokoi brak reakcji chrześcijańskich, a właściwie górę biorący nad Ewangelią „ruski mir”. Życzę rosyjskiemu społeczeństwu dobrze. Przebudzenia, zwiększania przestrzeni wolności. Życzę odwagi i piszę te słowa trochę Do Przyjaciół Moskali. Tak, na brankę trzeba reagować. Poszerzać własną przestrzeń swobód. Wojna jest barbarzyństwem. Ukraina bohatersko się broni. Ale tylko wy Rosjanie możecie skutecznie ją zatrzymać. Sprzeciwiając się władzy, która jest despotyczna, która zabija i posyła na śmierć swoich obywateli. Gdy inni obywatele Rosji mordują Ukraińców, tylko wy Rosjanie możecie i powinniście, takie są decyzję odważnie podejmować. Odwagi Przyjaciele Moskale.

Branka w 1862 roku.  Jej rocznica przypada za chwilę, 6 października. Doprowadziła do Powstania Styczniowego. Obudziła naród. Niech i teraz tak się stanie. Może to powstanie nie zakończy się jak wtedy. Życzę, aby przebudzenie miało miejsce teraz – bo jak nie teraz, to kiedy? Na nic nie zda się straszenie bronią jądrową. Świat jednoczy się wokół Ukrainy, ale wiele zależy od samych Rosjan. Trzymam za was, Przyjaciele Moskale, kciuki.

Tomasz Dostatni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here