Bliżej ekonomii społecznej. Ciekawe targi i rodzinny piknik

0
790

Czym zajmują się przedsiębiorstwa społeczne? Dlaczego warto je wspierać? Co ciekawego mają nam do zaoferowania? W sobotę, 8 września 2018 r. mogliśmy bliżej poznać zachodniopomorskie spółdzielnie, organizacje czy zakłady aktywności zawodowej. Z wystawcami Targów Ekonomii Społecznej 2018 spotkał się marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W województwie zachodniopomorskim istnieje kilka tysięcy podmiotów ekonomii społecznej. To organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej czy spółki non-profit, które zajmują się ogólnodostępnymi usługami, np. krawiectwem, rękodzielnictwem, renowacją mebli, utrzymaniem zieleni, gastronomią czy archiwizacją dokumentów. Tylko w samych zakładach aktywności zawodowej w Zachodniopomorskiem zatrudnienie znalazło ponad 320 osób z różnymi niepełnosprawnościami. Jednak tym, co wyróżnia przedsiębiorstwo społeczne od zwykłej firmy jest cel, na który przeznacza wypracowany zysk. Zarobione pieniądze nie służą zwiększaniu dochodu właścicieli lub udziałowców. Są natomiast ponownie inwestowane w działalność społeczną lub skupioną wokół organizacji – wspólnotę.

Głównym celem targów jest promocja podmiotów ekonomii społecznej działających w województwie zachodniopomorskim. Podczas wydarzenia, podobnie jak w roku ubiegłym, można było zarówno kupić produkty, jak i dowiedzieć się, jak założyć podmiot ES.

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 40 organizacji, związanych m.in. z. usługami gastronomicznymi, turystycznymi, poligraficznymi, reklamowymi czy rękodziełem.

Targom na Jasnych Błoniach towarzyszył „Piknik dla Rodzin”.

Targi Ekonomii Społecznej organizowane są na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego WZ przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here