Bez samorządu województwa budowa świnoujskiego tunelu nie mogłaby ruszyć

0
747

Samorząd Województwa jako pierwszy materialnie wsparł tę ważną inwestycję, potwierdzając jej rangę i znaczenie dla potrzeb rozwojowych regionu – przypomniał w Świnoujściu podczas podpisania umowy na budowę Tunelu marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. O pomocy finansowej i udzielonym wsparciu przypomniał także gospodarz kurortu Janusz Żmurkiewicz. Środki europejskie z programu regionalnego pomogły w opracowaniu programu fukcjonalno-użytkowego, niezbędnego do rozpoczęcia budowy.

Budowa świnoujskiego tunelu od samego początku była wspierana przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, a dzięki negocjacjom Kontraktu Terytorialnego dla Pomorza Zachodniego na lata 2014-2020 znalazła się na liście podstawowej projektów przeznaczonych do sfinansowana przez administrację rządową ze środków centralnych.

Zwieńczeniem działań Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego był 26 września 2014 r. i podpisanie umowy o udzieleniu Miastu Świnoujście dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013 w wysokości 4,8 mln zł na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, kroku niezbędnego do rozpoczęcia prac budowlanych. Uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie odbyło się 26 września 2014 r. w Świnoujściu. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i prezydent Świnoujścia Janusza Żmurkiewicz zaznaczali wtedy, że środki są pierwszym krokiem do zrealizowania inwestycji.

– Inwestycja tego typu wymaga determinacji, staranności i współpracy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się to tego, że podpisujemy umowę będącą pierwszym krokiem na drodze do budowy tunelu w Świnoujściu. Ponadto cieszę się, że udało się wpisać świnoujską inwestycję na listę podstawową Kontraktu Terytorialnego dla Pomorza Zachodniego na lata 2014-2020. Oznacza to w praktyce połączenie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. To początek, który znacząco przyśpieszy ścieżkę realizacji inwestycji. Świnoujście jest szczególnym miejscem na mapie Polski, a tunel jest szczególnie ważną inwestycją dla miasta, regionu i kraju. – mówił w 2014 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

– Wszyscy mieszkańcy Świnoujścia i regionu, a także turyści czują potrzebę realizacji tej inwestycji. Czekamy na nią już tyle lat, że kiedy pytamy świnoujścian czy wierzą w jej powodzenie, nie są o tym do końca przekonani. Ja w to wierzę, a marszałek Olgierd Geblewicz jest pierwszym przedstawicielem samorządu województwa, który rozumie nasz problem. Nie zawsze, bowiem rozmowy o inwestycji przebiegały w takiej atmosferze jak dzisiaj – podkreślał wówczas prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz wręczając marszałkowi upominek w postaci koła sterowego. – Niech Pan steruje tym kołem tak dobrze, jak Pan to czyni obecnie – dodał.

Budowa świnoujskiego tunelu jest inwestycją, która zmieni oblicze jednego z najpopularniejszych kurortów w Polsce i bez wątpienia przyczyni się do rozwoju Pomorza Zachodniego. Samorząd Województwa mocno trzyma kciuki za powodzenie inwestycji i dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here