Baptyści tworzą nowe miejsce kulturalno-kongresowe w Szczecinie.

0
1316
Kompleksowa renowacja kamienicy przy ul. Stoisława 4 w Szczecinie na być początkiem nowej przestrzeni przyjaznej działaniom kulturalnym, edukacyjnym oraz społecznym. Rewitalizacja siedziby Kościoła Chrześcijan Baptystów obejmie m.in. elewację budynku, jego wnętrze, dach, okna i drzwi. Do gruntownych zmian w zabytkowym obiekcie dołoży Regionalny Program Operacyjny. Umowę przyznającą unijne dofinansowanie podpisali w Szczecinie we wtorek, 8 stycznia 2019 roku marszałek województwa Olgierd Geblewicz i pastor Robert J. Merecz.
Przebudowa zabytkowej kamienicy przy ul. Stoisława 4 kosztować ma prawie 4,5 mln zł. W znajdującym się w centrum Szczecina obiekcie pochodzącym z 1855 roku remont przejdzie elewacja. Ponadto ocieplone zostaną ściany, dach i strop. Wymienione będą również okna oraz drzwi. Pojawi się nowoczesne oświetlenie ledowe, a także wentylacja i systemu ogrzewania podłogowego wraz z grzejnikami panelowymi. Urząd Marszałkowski pokryje większą część kosztów inwestycji. To prawie 3 mln zł. Fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
– To jest bardzo interesujący projekt rewitalizacyjny. Dotyczy miejsca z bogatą historią, które po renowacji stanie się zdecydowanie bardziej rozpoznawalne, i które z modernizowanym Posejdonem będzie kolejną wizytówką centrum Szczecina – przyznał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Rewitalizacja budynku pozwoli na utworzenie w nim centrum kulturalno-kongresowego. Nowa przestrzeń ma być przede wszystkim miejscem otwartym la działań edukacyjnych, kulturalnych i społecznych. To w nim planowane jest uruchomienie np. księgarni oraz kawiarni, gdzie będzie można skorzystać z nieodpłatnych zajęć języków obcych, bezpłatnych szkoleń z doradcą zawodowym, a także przedsięwzięć aktywizujących osoby starsze.
– To kamienica z duszą. Wybudowana przez baptystów, z charakterystyczną salą z balkonami na 300 osób jako kaplicą. Po wojnie budynek był we władaniu miasta, które przekazało go nam w 2002 roku – wyjaśniał przewodniczący Rady Zboru i pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczecinie Robert J. Merecz. – Liczę, że dzięki rewitalizacji wypięknieje centrum miasta, a prace renowacyjne zakończymy do czerwca 2020 roku – dodał.
Wtorkowa umowa między Urzędem Marszałkowskim, a Kościołem Chrześcijan Baptystów w Szczecinie to kolejne z porozumień podpisywanych w ostatnim czasie z beneficjentami 9 Osi Priorytetowej „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich”. W zakończonym w pierwszym kwartale 2018 roku konkursie Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyznał dofinansowanie dla 48 przedsięwzięć tego typu. Przeznaczył na ten cel prawie 100 mln zł unijnego wsparcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here