Ballada o węglu według radnych PiS

0
410
plakat: Szymon Szymankiewicz, www.szszymankiewicz.pl

To samorządy powinny zająć się sprzedażą węgla – zdecydował wicepremier Jacek Sasin. To Krzystek, Trzaskowski i Dulkiewicz powinni uratować Polskę przed chłodem w domach.

Taki jest nowy pomysł pisowskiego rządu na przeciwdziałanie kryzysowi grzewczemu. Według najnowszego planu, to samorządy miałyby skupować węgiel sprowadzony przez Polską Grupę Energetyczną, a potem odsprzedawać go mieszkańcom po „uczciwych” cenach. Wiele wskazuje na to, że w razie niepowodzenia tego planu, rząd zrzuci odpowiedzialność na niechętne do takiej współpracy lokalne władze.

Nie trzeba było długo czekać, by pod szczecińskim ratuszem pojawili się lokalni działacze PiS-u, by zgodnie z instrukcją centrali wyprowadzić mieszkańców z błędu i jasno wskazać, kto jest winny szalejącym cenom energii oraz brakom węgla na składach.

I tym razem zaskoczyli chyba wszystkich obecnych na konferencji dziennikarzy, bo winnym tej sytuacji nie był tym razem Tusk a …Krzystek.

Wydawało się, że obecna władza na czele z premierem Morawieckim, który nie raz musiał przepraszać za mówienie nieprawdy, wprowadzenie opinii publicznej w błąd, już dalej w kreowaniu wirtualnej rzeczywistości nie pójdzie… a jednak, szczecińscy radni PiS udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Niejaki radny Krzysztof Romianowski, który wcześniej zabłysnął akcją ścigania uczniów XI LO w Szczecinie za to, że podczas Dnia Wiosny przebrali się dziewczyny za chłopców, a chłopcy za dziewczyny, tym razem znalazł winnego klęski gospodarczej rządu. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości zabezpieczył na tyle dużo węgla, że będziemy go mieli na cały sezon grzewczy i będzie dostęp do surowca bez żadnego problemu. Mamy SEC, mamy MOPR, mamy ZUK, te jednostki są po to, by się zaangażować – stwierdził radny – Jeżeli Państwu zabraknie węgla, to winowajcą jest Piotr Krzystek. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zabezpieczył węgla bardzo dużo, na cały sezon grzewczy – przekonywał.

Logistycznie całą operację zaplanował inny działacz PiSu, Maciej Ussarz, który wskazał nawet miejsca, w których miasto mogłoby składować węgiel – Ekoporty również mogłyby być wykorzystywane, by składować tam różnego typu rzeczy. Tam można byłoby składować węgiel. Znajdują się one w mieście, byłoby blisko dla mieszkańców.
Na pytanie dziennikarzy, którzy próbowali się dowiedzieć, gdzie jest ten węgiel? Czy czeka już być może w porcie na rozładunek? Usłyszeli – Dużo, czeka na pewno dużo. Widziałem ten węgiel, jest, są
to spore ilości, ale nie powiem, jakie są to dokładne ilości
– odpowiedział Maciej Ussarz.

Do pomysłów działaczy PiSu odnieśli się szczecińscy politycy. Dominika Jackowski, radna Koalicji Obywatelskiej tak skomentowała inicjatywę aktywu PiSowskiego: – Radni nie wiedzą, ile węgla jest w porcie, ile ma dopłynąć i czy w ogóle. Węgiel zamawia rząd, nie samorząd, nie Krzystek, nie Tusk. Radni takimi wypowiedziami obrażają inteligencję naszych mieszkańców. W te słowa wierzą już chyba tylko osoby przywożone na spotkania z prezesem.
Andrzej Radziwinowicz Przewodniczący Partii Zieloni w Szczecinie:

„A podobno górnictwo miało być podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego. Tylko pytanie, czy rosyjskie? Dopłaty są na papierze, węgla na składach brak. PiS dobił energetykę odnawialną, a teraz szuka winnych kryzysu, za który odpowiada.”

Do sprawy odniósł się również prezydent Szczecina: „Niestety, to zdaje się kolejny z absurdalnych pomysłów rządzącej ekipy. Chciałoby się powiedzieć – jak trwoga to do samorządu. Jedyny pozytyw płynący z tej informacji to fakt, że zdaje się uznano, że samorządy faktycznie dobrze sobie radzą niemal z każdą sprawą – stwierdził Piotr Krzystek.

Trudno oczekiwać od radnych PiSu, by opisywali rzeczywistość taką, jaka ona jest. Świat, w którym póki co, żyje im się dobrze, są szczęśliwi, dumni, nasyceni, właśnie się kończy. Kryzys energetyczny, niespełnione obietnice Morawieckiego, ograniczony kontakt z rzeczywistością ich przywódcy, są jak kamienie milowe prowadzące w wyborczą przepaść. Za chwilę to wszystko się skończy. Pozostało im tylko zakłamywać rzeczywistość. Przynajmniej ze „swoich mediów” się dowiedzą, że wszystkiemu jest winny Krzystek z…. Tuskiem oczywiście.


Przemysław Kowalewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here