Atrakcje na wakacje

0
848

Rusza sezon wakacyjny, a to oznacza, że dzieje się na Pomorzu Zachodnim! Wszyscy wiedzą, że wakacje bez wizyty nad Bałtykiem to żadne wakacje. Widok pełnych plaż i roztańczonych do rana kurortów to zachodniopomorska codzienność od czerwca do września. To także czas, kiedy ze zdwojoną siłą ożywają najróżniejsze wydarzenia, od sportowych, przez kulturalne, po kulinarne i rozrywkowe. Czego nie można przegapić? Najpopularniejszą imprezą na Pomorzu Zachodnim jest Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie. To jedno z największych wczesnośredniowiecznych wydarzeń na świecie! W tym roku odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia.  Co roku przybywa tam ponad 2 tys. uczestników z niemal 30 krajów świata, którzy w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach prezentują dawne rzemiosła. Podczas festiwalu odbywają się różne gry i zabawy, inscenizacje wydarzeń historycznych, regaty i rejsy replikami łodzi historycznych. Największą atrakcją są wielkie bitwy na nawet 600 wojów. Warto przypomnieć, że skansen w Wolinie cieszy się ogromnym zainteresowaniem filmowców na całym świecie. Powstały tam produkcje m.in. dla Discovery, History Channel oraz „Miasto zatopionych bogów” – fabularyzowany dokument popularnonaukowy dla TVP Historia. Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie to prawdziwa podróż w czasie!

Wcześniej, bo w dniach 13-15 lipca w Darłowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Media i Sztuka. Festiwal szybko stał się jedną z kulturalnych wizytówek regionu. W Darłowie można wysłuchać wykładów i dyskusji z udziałem czołowych dziennikarzy, aktorów, twórców polskiej kultury. To także zabawa i dobra rozrywka w artystycznych okolicznościach: koncerty, wystawy fotografii i malarstwa, kino letnie. Gdzie w Polsce można spotkać największe zagęszczenie gwiazd na metr kwadratowy? W Międzyzdrojach podczas Festiwalu Gwiazd (4-7 lipca)! To nie tylko gratka dla łowców autografów, ale też dla wszystkich, którzy lubią kino, spektakle i koncerty. Wystąpią m.in. Kayah, Olga Szomańska, Anna Dereszowska, Stanisław Soyka, Jacek Kawalec, Borys\Ławreniw oraz tancerze: Anna Iberszer i Piotr Woźniak, Anna Głogowska i Rafał Maserak. Aleja sław wzbogaci się o kolejne odciski dłoni gwiazd, m.in. Krzysztofa Cugowskiego, Pawła Deląga czy Katarzyny Skrzyneckiej.

Na przełomie lipca i sierpnia (29 lipca – 3 sierpnia) w Świnoujściu odbędzie się kolejna edycja Grechuta Festival, podczas której poznamy bogaty zbiór interpretacji dzieł artysty. Usłyszymy też debiutantów, którym akompaniować będą muzycy ostatniego składu zespołu Anawa. Nie wszyscy wiedzą, że Świnoujście zapisało się na trwałe w życiorysie Marka Grechuty. To właśnie tam, niemal 50 lat temu wygrał słynną FAMĘ zanim jeszcze stał się autorytetem dla wielu pokoleń. Dlatego warto zaplanować szybki powrót do Świnoujścia, aby w dniach 13-26 sierpnia nie przegapić tegorocznej edycji Festiwalu FAMA. Przez dwa tygodnie ulice, skwery, place i sale koncertowe wypełniają się tam muzyką, teatrem i kulturą studencką w całej swej różnorodności. To jedyny taki festiwal w Polsce!

W dniach 10-19 sierpnia w Ińsku odbędzie się 45. edycja Ińskiego Lata Filmowego. To jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych. Festiwal promuje również kino młodych twórców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here