„Atlas Nienawiści” – do sądu. Ordo Iuris przeciw KPH

1
1266

Ordo Iuris postanowiło wystąpić na drogę sądową przeciwko twórcom „Atlasu Nienawiści”. Wsparcia prawnego trojgu młodym ludziom udzieli grupa prawna stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii a w sobotę 7 marca w Berlinie odbędzie się protest przeciwko tzw. „strefom wolnym od LGBT w Polsce”.

Jak już informowaliśmy W listopadzie 2019 r. Kuba Gawron, Paulina Pająk i Paweł Parenta stworzyli „Atlas Nienawiści” – interaktywną mapę Polski, na której zaznaczono samorządy, w których przyjęto, odrzucono lub prowadzone są prace nad uchwaleniem „deklaracji anty-LGBT”. Aktywiści stworzyli ją na podstawie danych zamieszczanych w BIP-ach oraz dokumentów, które pozyskali wnioskując o informacje publiczne. W listopadzie 2019 r. „Atlas Nienawiści” zaprezentowany został w budynku Parlamentu Europejskiego. Mapa dyskryminacyjnych uchwał jest stale modyfikowana i aktualizowana.

Pierwszą strefę „wolną od LGBT” w marcu 2019 roku ustanowili radni Świdnika (woj. lubelskie). Miejsc zaznaczonych na czerwono jest coraz więcej. Jak podał 20 lutego portal oko.press już 93 jednostki samorządu terytorialnego przyjęły tego typu deklaracje.

Eksperci Ordo Iuris uznali, że umieszczenie w „Atlasie Nienawiści” , samorządów, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin „nastąpiło na podstawie fałszywych przesłanek i tym samym naruszyło dobre imię i reputację samorządów”. Pierwsze ze „zniesławionych samorządów” zdecydowały się z pomocą Ordo Iuris wstąpić na drogę sądową przeciwko autorom materiału. „W ich imieniu prawnicy Instytutu zażądają od Jakuba Gawrona zaprzestania naruszania dóbr osobistych, opublikowania oświadczenia z przeprosinami podczas konferencji w Polskiej Agencji Prasowej i Parlamencie Europejskim, jak również zapłaty zadośćuczynienia na cel społeczny” – czytamy na stronie Ordo Iuris. Dlaczego? Otóż dlatego, że „mapa samorządów, które według jego autorów ogłosiły się „strefami wolnymi od LGBT” obejmuje miejsca, gdzie przyjęto Samorządową Kartę Praw Rodzin, chociaż dokument ten w ogóle nie podejmuje tematu skłonności seksualnych”.

Naprawdę? Oto kilka cytatów z zestawienia, przygotowanego przez portal oko.press:

 • „Rada Gminy Jordanów wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele kwestionują podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny”.
  Deklaracja Nr 1/19 Rady Gminy Jordanów z dnia 30 maja 2019 r.
 • „W związku z wywołaną przez niektórych polityków wojną ideologiczną Rada Miasta Kraśnik podejmuje deklarację: „Samorząd wolny od ideologii »LGBT« (…) Nie możemy dać narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia „LGBT”.
  Stanowisko Rady Miasta Kraśnik w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową z dnia 30 maja 2019 r.
 • „Na podstawie art.18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2019r poz. 506.)
  Rada Gminy w Łososinie Dolnej postanawia , co następuje:
  § 1.
  Przyjąć Rezolucję Rady Gminy w Łososinie Dolnej dotyczącą powstrzymania ideologii „LGBT” przez wspólnotę samorządową oraz ataków na Polski Kościół i obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących, stanowiącą załącznik do uchwały (…)
  UCHWAŁA NR 64/VIII/2019 RADY GMINY W ŁOSOSINIE DOLNEJ
  z dnia 31 maja 2019 r. w sprawie przyjęcia Rezolucji dotyczącej powstrzymania ideologii „LGBT” przez wspólnotę samorządową oraz ataków na Polski Kościół i obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących.
 • „Rada Miejska w Nowej Dębie wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promocję ideologii ruchów LGBT, której cele godzą w fundamenty porządku społecznego, opartego o rodzinę rozumianą jako małżeństwo kobiety i mężczyzny, jak również w wolność i autonomię wspólnot religijnych, a zwłaszcza Kościoła Katolickiego czym naruszają przyjęty w Polsce ład konstytucyjny (…) Pod hasłami tolerancji i pokoju, aktywiści LGBT profanują święte dla katolików symbole, szydzą z sakramentów – zwłaszcza z Najświętszej Ofiary promując w ten sposób antycywilizację
  Deklaracja Rady Miejskiej w Nowej Dębie w sprawie wprowadzania i promocji ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych”
 • „W związku z wywołaną przez niektórych polityków wojną ideologiczną Rada Miejska w Tuchowie podejmuje deklarację „Gmina Tuchów wolna od ideologii LGBT+”. Radykałowie dążący do rewolucji kulturowej w Polsce atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców. Dlatego będziemy konsekwentnie bronić naszej wspólnoty samorządowej! Gmina Tuchów wolna od ideologii LGBT+”
  REZOLUCJA NR 2/2019 RADY MIEJSKIEJ W TUCHOWIE
  z dnia 29 maja 2019 r.
  w sprawie przyjęcia rezolucji dotyczącej powstrzymania ideologii „LGBT+” przez wspólnotę samorządową

Reakcja Kampanii Przeciw Homofobii (KPH) była natychmiastowa. – Kuba, Paulina i Paweł to pierwsze osoby, którym przeciwnicy równości chcą zakneblować usta. Straszenie sądem to nic innego jak próba cenzurowania działań na rzecz praw człowieka mająca na celu wywołanie efektu mrożącego – czytamy w oświadczeniu, ogłoszonym 4 marca br. – Zapowiedzi o możliwych pozwach pojawiały się już wcześniej i tak naprawdę jako Grupa Prawna KPH nie jesteśmy zaskoczeni i zaskoczone wczorajszymi zapowiedziami. Jesteśmy gotowe do podjęcia obrony i przekonania sądów, że o żadnym zniesławieniu samorządów nie może być mowy, a Samorządowe Karty Praw Rodzin zasługują na umieszczenie ich w Atlasie – stwierdziła adwokatka Karolina Gierdal, koordynatorka Grupy Prawnej KPH. Organizacja wezwała również swoich sympatyków do akcji solidarnościowej – opublikowania w mediach społecznościowych swoich zdjęć z kartką z napisem „Murem za Kubą, Pauliną i Pawłem! #BohaterskaTrójka razem z hasztagiem #BohaterskaTrójka.

Niespodziewany komentarz w tej sprawie dotarł właśnie z Berlina. Jak informuje portal „Berlin po polsku” na 7 marca br. zaplanowano tam protest przeciw „strefom wolnym od LGBT w Polsce”.

„Granica z Polską znajduje się niecałe 100 km od Berlina. Musimy solidaryzować się z sąsiadami, łączyć istniejące działania i kampanie! Jedna trzecia sąsiadującego z nami kraju europejskiego, ogłosiła się wolną od lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych. 100 samorządów złożyło podpisy o pogwałceniu praw człowieka – i tendencja rośnie! Musimy wywierać presję na heteronormatywną opinię publiczną i prasę, naszych polityków i struktury lokalne!” – napisał organizator protestu Florian Filtzinger.

Opr. Rafał Jesswein

Źródła:

„Wysyłamy 52 donosy na „strefy wolne od LGBT” do bliźniaczych regionów UE. Zerwijcie umowę!”
oko.press, 2020.02.20
„Ordo Iuris w obronie prorodzinnych samorządów”
ordoiuris.pl, 2020.03.03
„Pod sąd za „Atlas Nienawiści”? Murem za bohaterską trójką autorów”
kph.org.pl, 2020.03.04
„Protest w Berlinie przeciwko strefom wolnym od LGBT”
Berlin o polsku, 2020.03.04

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here