Artystom wolno więcej.

0
1531

Szymon Szymankiewicz, absolwent i wykładowca Uniwersytety Artystycznego w Poznaniu, twórca plakatów, pokazywanych na wystawach m.in. w Berlinie, Hong Kongu, La Paz, Londynie, Moskwie, Paryżu, Pradze, Szanghaju czy Teheranie, narysował plakat: „Nur für Polen”.

75 lat temu napisy „Nur für Deutsche” zniknęły z tramwajów, parków, kawiarni i teatrów. Dziś jedną czwartą Polski lokalni obwołali „strefami wolnymi od LGBT” – napisał na swoim Facebook’owym profilu.

Artystom wolno więcej.

Bartosz Staszewski – reżyser dokumentalny i aktywista LGBT, organizator I Marszu Równości w Lublinie, zaprojektował tablice ostrzegawcze, wykonane na wzór tablic ostrzegających przed wejściem na tereny wojskowe: „Teren wojskowy wstęp wzbroniony”. Zainstalował je na rogatkach gmin i miejscowości, których samorządy przyjęły słynne już w całej Europie uchwały-deklaracje anty-LGBT. Zaprosił do zapozowania na tle znaku mieszkańców tych miejscowości – osoby LGBT, lokalnych aktywistów. Osoby czujące się dotknięte działaniami samorządowców.

Tablica, którą stworzyłem na potrzeby tego projektu jest wizualizacją istniejących aktów prawa. Pokazuję czarno na białym przyjęte rezolucje przez gminy i powiaty. Na tle znaków stoją mieszkańcy LGBT z krwi i kości – demony których tak bardzo boją się samorządowcy. W dzisiejszych czasach jest aktem odwagi być osobą LGBT z małej miejscowości i pokazać twarz w takim projekcie – napisał Bart Staszewski na Facebook. – Wiele ze stref jest w Lubelskim – województwie tak bardzo naznaczonym przez drugą wojnę światową, gdzie eksterminowano praktycznie wszystkich Żydów. Dzisiaj mój rodzinny region zamiast świecić przykładem szacunku i akceptacji i przestrzegać przed nienawiścią i dyskryminacją przoduje w tych obrzydliwych uchwałach. To hańbiące.

16-letni Janek z Jordanowa opublikował herb swojego miasta „wzbogacony” o tęczowe kolory. Napisał: „Wspólny szacunek jest najważniejszy. W Jordanowie wspierajmy się i kochajmy nawzajem bez uprzedzeń !”.

Wpis usunięty został przez administratora po 30 minutach a wobec 16-latka policja podjęła czynności „w kierunku art. 137 Kodeksu karnego – znieważenia godła”.

Po pierwsze oskarżenia są bezpodstawne. Władze miasta powołują się na art. 137. Kodeksu Karnego o „Znieważeniu znaku lub symbolu państwowego”. Nie dotyczy on jednak symboli jednostek terytorialnych takich jak gminy. Nie ma więc podstaw prawnych, aby ukarać 16-latka na podstawie tego zapisu – stwierdzono na stronie szczecińskiej Lambdy – Po drugie, prokuratura umorzyła już wcześniej postępowanie na podstawie zgłoszenia ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Joachima Brudzińskiego – „znieważenia” godła i flagi Polski przez uczestników Marszu Równości w Częstochowie. Stwierdzono wtedy, że dodanie tęczy do symboli chronionych przez art. 137. KK nie podlega postępowaniu karnemu, bo „tęcza nie obraża”. Oraz po trzecie, tak z czystej moralności Panie Burmistrzu, to niedopuszczalne grozić młodzieży poprawczakiem i postępowaniem karnym kiedy ktoś określa gminę, w której mieszka jako „wspierającą i kochającą każdego”. To jest Pana problem? Miłość i akceptacja? Współczujemy zatem codziennych trudności. Przypominamy jednocześnie, że został Pan Urzędnikiem Państwowym i obowiązkiem takiej funkcji jest m.in. dbanie o bezpieczeństwo i komfort życia każdej osoby mieszkającej na terenie gminy, za którą jest Pan odpowiedzialny”

W całym kraju odbywa się spontaniczna akcja solidarnościowa z 16-latkiem z Jordanowa. Jak często bywa w tego typu sytuacjach – uzyskano efekt odwrotny od zamierzonego. Internauci publikują „tęczowe” herby swoich miast. Szczeciński pojawił się również.

W listopadzie 2019 r. Kuba Gawron, Paulina Pająk i Paweł Parenta stworzyli „Atlas Nienawiści” – interaktywną mapę Polski, na której zaznaczono samorządy, w których przyjęto, odrzucono lub prowadzone są prace nad uchwaleniem „deklaracji anty-LGBT”. Aktywiści stworzyli ją na podstawie danych zamieszczanych w BIP-ach i dokumentów, które pozyskali wnioskując o informacje publiczne. Mapa dyskryminacyjnych uchwał jest stale modyfikowana i aktualizowana.

Pierwszą strefę „wolną od LGBT” w marcu 2019 roku ustanowili radni Świdnika (woj. lubelskie). Miejsc zaznaczonych na czerwono jest coraz więcej. Jak podał 20 lutego portal oko.press już 93 jednostki samorządu terytorialnego przyjęły tego typu dokumenty.

Opracował: Rafał Jesswein

Atlas Nienawiści można śledzić na bieżąco: https://atlasnienawisci.pl/?fbclid=IwAR3JZcqKM2sfHkCcuacESfPb4Bl1zJ1iCPXmYkMNA270a-UGUzSWvR2gqhU ).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here