Artysta Pietrzak i raperzy z WOT

0
540

Tęsknoty za PRL-em są w nas silniejsze, niż mogłoby się wydawać. A i z pomysłów rodem z PRL obecna przewodnia siła narodu korzysta coraz chętniej, nie krępując się. Z sukcesami, trzeba przyznać. Nie reanimowano co prawda Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, ale zorganizowano Koncert Piosenki Wojskowej Państw NATO. Odbył się 15 sierpnia br. i był jednym z elementów obchodów Święta Wojska Polskiego.

I co? I – jak informuje portal wirtualnemedia.pl – był telewizyjnym hitem! W tygodniu, w którym się odbył, zgromadził przed telewizorami największą widownię. Koncert obejrzało 2,11 mln widzów! – więcej, niż „Fakty” czy Top of the Top Sopot Festival 2022.

Wystąpiło wiele gwiazd: Jan Pietrzak, Trubadurzy, Halina Frąckowiak, Filip Lato, Dagmara Bryzek, Julia Belei, Thre Voci, Marien oraz Captain Jack. „Jednym z artystów był raper, żołnierz Wojska Polskiego Vito. Wystąpił również Weteran z Afganistanu Tomasz Rożniatowski. Piosenki wojskowe śpiewał także Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W finale wystąpili raperzy z Wojsk Obrony Terytorialnej.”.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Obrony Narodowej, podczas koncertu wystąpił również minister Mariusz Błaszczak. – Takie właśnie jest polskie wojsko: profesjonalne, dynamiczne, nowoczesne. W każdej sytuacji możemy liczyć na naszych żołnierzy. Są sprawni i gotowi do działania, nieustannie się szkolą i uczą. To ich codzienność – zachwalał nie precyzując, czy mówiąc o nowoczesności miał na myśli Trubadurów czy Jana Pietrzaka.

Nie wiadomo, czy minister mówił prozą, czy rapował jak żołnierze z WOT. Wiadomo natomiast, że na zorganizowanym przez koncertem pikniku działał punkt rekrutacyjny „Zostań Żołnierzem RP”, w którym można było uzyskać wszelkie informacje na temat rozpoczęcia kariery wojskowej, a także złożyć wniosek o powołanie do służby w Wojsku Polskim.

– Zachęcam wszystkich, którzy planują swoją przyszłość: sprawdźcie, czy bycie żołnierzem to pomysł dla Was. Nowe szanse stwarza Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Każdy ochotnik otrzymuje 4560 zł miesięcznie, może zrobić prawo jazdy, i zdobyć różne uprawnienia, na przykład patent nurka czy skoczka spadochronowego. Po rocznym szkoleniu może zostać zawodowym żołnierzem lub rezerwistą. Zajrzyjcie do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Czekamy na Was! Potrzebujemy Waszej wiedzy i energii, umiejętności, sprawności i entuzjazmu! Warto być żołnierzem, warto służyć Ojczyźnie, swoim bliskim. Być częścią wielkiej wojskowej rodziny NATO. Walczymy o godność i przyszłość Polski. Żeby Polska była Polską! – zachęcał ze sceny minister Błaszczak.

To nowa jakość. Podczas koncertów niegdysiejszego festiwalu w Kołobrzegu generał Wojciech Jaruzelski nie namawiał do służby wojskowej. Namawiała Maryla Rodowicz śpiewając: „Gdy piosenka szła do wojska, to śpiewała cała Polska…”. I to się, jak widać, nie zmieniło.

Rafał Jesswein.

Fot: Ministerstwo Obrony narodowej (Facebook)

Źródła:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wyniki-ogladalnosci-15-21-sierpien-tvp1-hity-fakty https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/koncert-piosenki-wojskowej-panstw-nato

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here