Arłukowicz walczy z rakiem

0
509
źródło: Facebook/Bartosz Arłukowicz

Europarlamentarzysta z Pomorza Zachodniego – Bartosz Arłukowicz konsekwentnie zabiega o konkretne programy walki z rakiem. W Genewie, siedzibie Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) Dyrektor Generalny WHO – dr Tedros Adhanom Ghebreyesus rozmawiał z Arłukowiczem jako przewodniczącym komisji ds. walki z rakiem w Parlamencie Europejskim.

źródło: Facebook/Bartosz Arłukowicz

Bartosz Arłukowicz namawia WHO do wspólnej strategii onkologicznej. Jego zdaniem – „walka z rakiem w dobie pandemii covid to wyzwanie globalne„.

Komisja specjalna ds. walki z rakiem w Parlamencie Europejskim, powstała z inicjatywy polskiej delegacji w Grupie EPL. Jej zadaniem jest przygotowanie kompleksowego dokumentu, który skupi się na planie działania oraz wytycznych w obszarze profilaktyki, leczenia i powrotu do pełnego zdrowia. Ponadto, celem komisji jest zapewnienie środków w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej na walkę i profilaktykę onkologiczną. 

Komisja której szefuje Bartosz Arłukowicz ma pełne wsparcie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która w swoim inauguracyjnym wystąpieniu powiedziała wprost, że „walka ze złośliwymi nowotworami ma być jej jednym z priorytetów”.

źródło: Facebook/Bartosz Arłukowicz

Jak powiedział Bartosz Arłukowicz Monitorowi Szczecińskiemu „chcemy wyrównania szans między Europą Wschodnią i Zachodnią. Naszym celem jest zapewnienie pacjentom dostępu do nowoczesnych terapii i standardów. Przez wiele lat w Szczecinie pracowałem jako lekarz onkolog, poza tym, kiedy byłem ministrem zdrowia w rządzie Donalda Tuska wprowadziłem w Polsce pakiet onkologiczny. Obecnie w Europie 1,3 miliona osób umiera na raka. Niestety ta tendencja – również przez covid – będzie się nasilać, dlatego walka z rakiem jest dla nas wyzwaniem”. Jestem przekonany – dodał Arłukowicz, że „działając razem jesteśmy w stanie pokonać raka w Europie”.

Spotkanie w siedzibie WHO w Genewie z komisją Parlamentu Europejskiego to szansa na wypracowanie globalnych rekomendacji w zakresie onkologii.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here