Arłukowicz buduje #Drużynę Dobrej Nadziei do walki z rakiem

0
633

Wirus sparaliżował onkologię. Temat raka nie zniknął w pandemii. Rak wybuchnie z podwójną siłą w najbliższych miesiącach. Rząd musi ten problem zauważyć! Dlatego musimy wspólnie monitorować bardzo uważnie to się dzieje w Polsce z rakiem. Dołączajcie do nas! – apeluje Bartosz Arłukowicz, europoseł oraz przewodniczący Komisji ds. Onkologii Unii Europejskiej.

Powołanie specjalnego zespołu, który będzie zajmować się monitorowaniem stanu polskiej onkologii zapowiedzieli w sobotę parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej. – Ma on być pomostem między pacjentami, a polskim i europejskim parlamentem – podkreślił europoseł Bartosz Arłukowicz.

Zespół ma działać przy Przylądku Nadziei we Wrocławiu.

Chcielibyśmy, żeby polscy pacjenci walczący z chorobą nowotworową mieli wpływ na to, co dzieje się w onkologii polskiej, ale także, przeze mnie, w onkologii europejskiej. Dlatego postanowiliśmy powołać zespół ludzi, którzy walczą z rakiem u innych, albo u siebie do zbudowania Drużyny Dobrej Nadziei – zapowiedział europoseł.

Chorzy boją się leczyć.

Onkologiczne organizacje pacjenckie i lekarze od miesięcy biją na alarm. W dobie pandemii koronawirusa zapomniano o innej groźnej dla zdrowia i życia epidemii – EPIDEMII RAKA. Specjaliści twierdzą, że sytuacja jest dramatyczna, bowiem w czasie covidu zatrzymała się profilaktyka i diagnostyka a to one w leczeniu onkologicznym mają ogromne znaczenie. Ratują życie tysiącom pacjentów. W onkologii liczy się czas. Rak nie poczeka, aż pandemia koronawirusa się skończy. Dziś silny strach przed koronawirusem, ograniczony dostęp do poradni specjalistycznych, przesuwane terminy zabiegów powodują, że pacjenci są zdezorientowani i zagubieni.

Choroba nowotworowa obciąża całe rodziny, w Polsce nie istnieje powszechna opieka psychoonkologiczna. Opieka, która jest niezbędna. Dziś, we współczesnym świecie trudno znaleźć rodzinę, w której nie ma chorego na nowotwór, w której ktoś nie zachorował na raka.- twierdz Monika Wielichowska, posłanka na Sejm RP – Również ja jako mama dźwigałam ciężar choroby dziecka. Właśnie tutaj w Przylądku Nadziei, gdzie dziś rozmawialiśmy o monitoringu problemów.- choć jeszcze w starym miejscu przy ul. Bujwida. Doskonale więc wiem jak ważna jest profilaktyka, jak ważna jest diagnostyka – wczesne wykrycie raka i w czasie leczenia psychoonkologia – czyli profesjonalne wsparcie.  Dlatego apeluję, hasło ZOSTAŃ W DOMU nie może dotyczyć profilaktyki i diagnostyki. Nie badasz się – to nie znaczy, że nie masz choroby. Każdy zaawansowany nowotwór, który jest wykryty później niż wcześniej to dłuższe, trudniejsze, intensywniejsze leczenie.

Na pomoc Komisja Arłukowicza w Parlamencie Europejskim

Z powodu nowotworów dziennie w Polsce umiera średnio 270 osób. Choroby nowotworowe są drugą, po chorobach serca przyczyną zgonów w Polsce i w Europie.Oficjalne dane mówią, że ok. 30% do nawet 40% jest mniej zachorowań niż w podobnym okresie bez pandemii. Jest to nieprawda. Pacjenci po prostu nie są diagnozowani. Nie zgłaszają się na mammografię, cytologię i kolonoskopię, nie robią innych badań. 

Drużyna Dobrej Nadziei nawiąże współpracę z europejską speckomisją ds. walki z rakiem. Głównym zadania to: stworzenie standardu szybkiej diagnozy w całej Europie, zniesienie różnic w dostępie do nowoczesnych technologii leczenia, europejskie zapasy leków krytycznych dla leczenia raka czy wspólne negocjacje cenowe dla nowych leków onkologicznych.

W skład zespołu wejdą m.in. senator prof. Alicja Chybicka, posłanki Monika Wielichowska i Izabela Mrzygłocka oraz europosłanka Janina Ochojska.

– Bardzo mnie ucieszyła informacja, że z inicjatywy polskich Europosłów została stworzona  w Parlamencie Europejskim Komisja Specjalna ds. Walki z Rakiem. Od lat walczę by w Polsce pacjenci byli diagnozowani i leczeni na europejskim poziomie. Pomimo panującej pandemii nie możemy zapominać o zachorowalności na nowotwory – twierdzi profesor Alicja Chybicka, szefowa Przylądka Dobrej Nadziei – Dlatego powstała wspaniała inicjatywa #DrużynaDobrejNadziei w skład, której wchodzą nie tylko lekarze, ale też osoby zmagające się z chorobą nowotworową: Bartosz Arłukowicz, Monika Wielichowska, Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

Zaapelowała też do rodziców, by telefonowali do kliniki, kiedy podejrzewają, że ich dziecko może mieć nowotwór. – Pamiętajcie o tym, że koronawirus może zabić, ale nowotwór u dzieci idzie jak burza – dodała.

Niech każdy opowie o walce z rakiem

Stworzyliśmy specjalny adres mailowy: kontakt@druzynadobrejnadziei.pl, żeby wszyscy ci, którzy chcą opowiedzieć o swojej walce z rakiem, przedstawić nam swoje problemy, mogli do nas napisać. Chcemy być grupą, która wzajemnie będzie się wspierała i przekładała to na raporty o onkologii, które będziemy składali publicznie. Będziemy mówili o tym, co szwankuje, o tym, co trzeba poprawić – tłumaczył Arłukowicz.

Przemysław Kowalewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here