Apel dziennikarzy w obronie telewizji TVN

1
553
rys. Andrzej Pągowski

Dziennikarze tworzący i pisujący do Monitora Szczecińskiego w pełni solidaryzują się i popierają Apel dziennikarzy w obronie telewizji TVN.

Obrona niezależności dziennikarskiej jest jednym z filarów demokracji. Niestety Kaczyński i politycy PiS, podobnie jak Orban, Łukaszenka czy Erdogan mają z tym problem. Mali dyktatorzy próbują wzorować się na Putinie. Nie ma na to zgody!

Prosimy o lajkowanie i podawanie dalej…

Apel podpisało już kilkuset dziennikarzy w Polsce.

„My, dziennikarze polskich mediów, protestujemy przeciwko działaniom rządu Zjednoczonej Prawicy uderzającym w niezależność stacji TVN. Deklarujemy, że nie pozwolimy na niszczenie wolności mediów w naszym kraju, i wzywamy światową opinię publiczną do interwencji.

TVN jest największą w Polsce niezależną od władzy telewizją o charakterze ogólnokrajowym. Rządząca od 2015 r. partia Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami wielokrotnie atakowała TVN za materiały pokazujące nadużycia władzy i broniące demokracji w Polsce. Publiczne i prorządowe media piętnowały dziennikarzy TVN i prowadziły przeciwko stacji kampanię propagandową.

W ostatnich miesiącach rząd PiS przeszedł od słów do czynów. Nie przedłuża TVN koncesji na nadawanie, a w Sejmie forsuje ustawę, która ma zmusić właściciela stacji do sprzedania swoich udziałów podmiotowi przychylnemu władzy. Dzieje się tak mimo licznych ostrzeżeń i apeli, także zagranicznych, o zaniechanie ataku na stację.

W szóstym roku rządów łamiąca demokratyczne standardy władza skutecznie przejęła już media publiczne, przekupiła lub po prostu kupiła część mediów prywatnych i zastrasza procesami dziennikarzy. Atakuje również wciąż niezawisły wymiar sprawiedliwości.

Rząd Zjednoczonej Prawicy lekceważy prawa i podstawowe wartości demokratyczne obowiązujące w Unii Europejskiej. Wszędzie tam, gdzie ma taką możliwość, depcze przejawy niezależności. Zneutralizowanie TVN i podporządkowanie jej państwu ma być jednym z ostatnich etapów przejęcia kontroli nad ostatnimi instytucjami, które patrzą władzy na ręce i bronią demokratycznych wartości takich jak jawność, tolerancja oraz równość wobec prawa. 32 lata po obaleniu w Polsce komunizmu historia zatacza koło. Rządząca partia podnosi rękę na media, których wolność jest warunkiem funkcjonowania demokracji. Nie możemy się na to zgodzić.

Nie zgadzamy się na życie w świecie, gdzie prawda nie ma głosu. Naruszałoby to samą podstawę etyki naszego zawodu i dziennikarskiego powołania.

Jeśli rząd uciszy niewygodną stację, to samo spotka pozostałe wolne media. Tej walki nie można przegrać. Byłaby to klęska demokratycznej Polski”.

Redakcja Monitora Szczecińskiego

1 KOMENTARZ

  1. Fałszujecie rzeczywistość, sprawa TVN to pretekst w dążeniu do obalenia rządu, wolność słowa nie jest zagrożona, wystarczy popatrzeć co działo się na spędzie w Płotach, zorganizowanym przez cwaniaka i co krzyczał tzw. artysta raper. Nikt nikogo nie blokuje, Owsiak olał prośbę wojewody o kulturę podczas imprezy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here