Ambasador Chin poznaje potencjał inwestycyjno-gospodarczy Pomorza Zachodniego

0
440

Brama do ekspansji na północą Europę, idealne miejsce dla branży logistycznej czy producentów OZE. Marszałek Olgierd Geblewicz przedstawił Ambasadorowi Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guangyuan atuty Pomorza Zachodniego. Chiński dyplomata po raz pierwszy gości w województwie zachodniopomorskim i nie ukrywa, że już wkrótce nasz region mogą zacząć odwiedzać również chińscy turyści.

– Zachęcamy do współpracy z naszymi firmami, mamy bardzo duży potencjał w obszarze logistyki, jesteśmy coraz lepiej skomunikowani z Europą, mamy stałe połączenie ze Skandynawią. To jest potencjał do dalszego rozwoju. Nasz region jest  najsilniejszy w Polsce pod kątem turystyki, jesteśmy liderem zielonego rozwoju – opisywał województwo zachodniopomorskie marszałek Olgierd Geblewicz.

Chińskiej delegacji przybliżono gospodarkę Pomorza Zachodniego, w tym najważniejsze branże, główne produkty eksportowe oraz kierunki, dokąd trafiają produkowane w zachodniopomorskiem towary. Spore wrażenie na chińskich gościach zrobił potencjał regionu w dziedzinie turystyki (ponad 15 mln noclegów udzielonych w 2018 r.) oraz produkcji odnawialnych źródeł energii (w zachodniopomorskiem wytwarza się 20% krajowej energii z wiatru).

– Liczyłem na tę wizytę. Od 10 lat jest Pan marszałkiem województwa, w tym czasie rozwinęliście się gospodarczo, dzięki inwestycjom podnosi się poziom życia. Jestem tu krótko, ale dostrzegłem dynamikę tego regionu – powiedział Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guanguan.

Ambasador nie ukrywał, że chińskie firmy mogą być zainteresowane realizacją dużych inwestycji infrastrukturalnych na Pomorzu Zachodnim czy regionalną ofertą turystyczną. W Polsko – Chiński relacjach handlowych zdecydowanie przeważa import towarów z Chin, który w ostatnich latach osiągał roczną wartość 27 mld zł. To kilkanaście razy więc niż eksport towarów do Chin, osiągający roczny poziom ponad 2,3 mld zł. Wizyta Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Liu Guangyuana na Pomorzu Zachodnim potrwa do 23 października. W tym czasie odwiedzi on m.in. ofertę edukacyjną i potencjał szkolnictwa wyższego, a także ofertę turystyczną m.in. Uzdrowiska Kołobrzeg, zarządzanego od 2012 r. przez Zarząd Województwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here