Ale jesteś pochrzaniona

2
1060

Ryszard Leoszewki ikona poezji śpiewanej i kultury studenckiej, lider Sklepu z Ptasimi Piórami wciąż zaskakuje. Wraz z zespołem przygotowuje kolejną płytę. Od kilku dni można posłuchać jednej z piosenek, która niczym chirurgiczny skalpel, tnie nasz patriotyczny balonik. Obnaża to, co dzieje się obecnie w Polsce, nacjonalizm, nietolerancję i brak szacunku. To bardzo gorzka piosenka napisana i śpiewana przez osoby wrażliwe, które z niepokojem patrzą na Polskę. Niestety, artyści mają rację „jesteś spierniczona”.

Piosenkę można odtworzyć pod poniższym linkiem lub wejść ze strony FB Sklepu z Ptasimi Piórami.

https://youtu.be/B0mYO34FlPI

https://www.facebook.com/sklepzptasimipiorami

Wśród komentarzy na uwagę zasługują niektóre opinie opinie: „dość demoniczne, ale prawdziwe – niestety…”. „mocne”, „bardzo prawdziwa i niestety smutna”, „bardzo ładne”.

„Biało – czerwona” – pełna ekspresji i wyrazu piosenka z doskonałym tekstem Michała Zabłockiego. Autor tekstu współpracował z „Piwnicą pod Baranami”, Jackiem Wójcickim, Czesławem Mozilem, Beatą Rybotycką, Anną Szałapak a dla Grzegorza Turnaua napisał tekst piosenki „Cichosza”.

A to fragment tekstu: „Ale jesteś pokręcona, nie ma w Tobie, nic po prostu normalnego, biało – czerwona, ja Cię chrzanię, ale jesteś pochrzaniona, biało – czerwona. Jak orkiestra mocno dęta. Ja poznałem różne kraje ale Ciebie nie poznaję. Ja pierniczę, ale jesteś spierniczona”.

wit

2 KOMENTARZE

  1. Gdzie tu nacjonalizm i nietolerancja? Proszę nie piec swojej pieczeni na tym ogniu, panie autorze! Lecz raczej wysłuchać całego tekstu zawartego w tej ciekawej piosence. Bo to jest „piosenka z tekstem”, powiedziałby Artur Andrus, trudnym ale prawdziwym… Jest m.in. o emigracji, ciężkim losie, piciu, nieudacznictwie i innych tzw. wadach narodowych. To wszystko było bardzo mocno obecne w PRL-u, gdzie więc „o tym co się obecnie dzieje”?
    Czyli – brak zrozumienia przekazu lub nadinterpretacja ze strony autora tego artykułu.
    Tekst „Biało-czerwonej” jest doskonały, teraz wiadomo czemu, wszak napisał go twórca słów „Cichoszy”.

  2. […] Stara Rzeźnia na Łasztowni rozbrzmiewała w sobotni wieczór dźwiękami piosenek znanego i lubianego zespołu Sklep z Ptasimi Piórami. Koncert kultowej (jak to się modnie mówi) grupy założonej przed 43. laty przez Ryszarda Leoszewskiego można uznać za symboliczne zakończenie pandemicznej ciszy. Tak, jak kiedyś, bohaterowie komiksu Tytus, Romek i Atomek rozwiewali „nudosferę”, tak i teraz muzycy Sklepu energicznie przepędzili sceniczną ciszę, która, jak przypomniał Ryszard Leoszewski, towarzyszyła nam już 14 miesięcy. Scenę Starej Rzeźni zaczarowali: lider (gitara, śpiew), Mariusz Smoliński (piano), Krzysztof Ciesielski (kontrabas) i Lech Grochala (perkusja). Koncert zatytułowany był „Biało – czerwona” – od tytułu jednej z piosenek  – teledysk można zobaczyć na Youtube:  https://www.youtube.com/watch?v=B0mYO34FlPI Pisaliśmy w Monitorze Szczecińskim o nowej płycie na początku grudnia 2020. https://monitorszczecinski.pl/ale-jestes-pochrzaniona/ […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here