Centrum Praw Kobiet

0
648

Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet w sobotę, 25 września 2021 r. oficjalnie rozpoczęło działalność w Szczecinie. Oferować będzie nieodpłatnie wsparcie psychologiczne oraz opiekę prawną związaną z aktywnością na rzecz praw kobiet. Uruchomienie centrum to wprowadzenie w życie zapowiedzianej na początku roku przez marszałka Olgierda Geblewicza i sejmik pomocy dla organizacji pozarządowych. Mowa o realnej pomocy dla NGO’sów, które organizują pomoc prawną i psychologiczną dla kobiet z Pomorza Zachodniego. Na ten cel Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczył 100 tysięcy złotych. Dotacje otrzymały dwa podmioty: Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet oraz Stowarzyszenie Regionalny Kongres Kobiet w Szczecinie, które prowadzić będzie Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet. Centrum w sobotę oficjalnie rozpoczęło działalność. Jednym z pierwszych gości był Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2015-2020.  Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet nieodpłatnie oferuje wsparcie psychologiczne oraz porady i opiekę prawną w kontaktach np. z policją, prokuraturą, sądami. Biuro centrum mieści przy ul. Rayskiego 25/2 w Szczecinie. – Chciałybyśmy wesprzeć kobiety merytorycznie i prawnie w różnych częściach województwa, dać kobietom siłę – mówiła podczas podpisania umowy o dofinansowanie przedstawicielka stowarzyszenia Małgorzata Matyja. W ZCPK panie mogą wziąć udział w cyklu spotkań autorskich na temat praw kobiet, praw człowieka, ruchów obywatelskich. Trwają prace nad uruchomieniem Zachodniopomorskiej Akademii Liderek Praw Kobiet. Zaplanowano także wydanie publikacji Przewodnik Praw Obywatelskich i Przewodnik Praw Kobiet oraz opracowanie raportu dotyczącego przestrzegania praw obywatelskich i praw kobiet na Pomorzu Zachodnim. 

PORADY PRAWNE – jeśli organizujesz akcje na rzecz praw kobiet i chcesz dowiedzieć się jak zrobić to zgodnie z prawem, chcesz poznać swoje prawa jako organizatorka i uczestniczka protestów i zgromadzeń publicznych, a może zostałeś spisana, zatrzymana lub uczestniczyłaś/organizowałaś protest i masz wezwanie na przesłuchanie itp. dzwonisz do adwokata dyżurnego lub koordynatorki porad prawnych. Codziennie przez 24 h mamy ochronę prawną ze strony szczecińskich adwokatów. Koordynatorka wsparcia prawnego 603 224025.DYŻURY we wrześniu i październiku:
• 27.09-3 października adw. Paweł Hałaczkiewicz 695 179 374
• 4-10 października adw. Tomasz Milewski 501 788 178
• 11-17 października adw. Agnieszka Stach 603 224 025
• 18-24 października adw. Krystian Drapiński 502 215 300
• 25-31 października adw. Krzysztof Gurbin 509 924 525 

INTERWENCJE ADWOKATÓW w trakcie protestów czy innych działań związanych z aktywnością na rzecz praw kobiet

PORADY PSYCHOLOGICZNE jesteś spisana lub zatrzymana, dostałaś wezwanie do sądu, działasz i żyjesz w stresie lub wypaleniu aktywistycznym. Organizowane są porady psychologiczne dla osób, które w wyniku ograniczenia ich praw obywatelskich i praw kobiet doznały uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Telefon interwencyjnego wsparcia psychologicznego jest formą pierwszego kontaktu i obsługiwany jest przez osoby przygotowane do udzielenia pierwszej informacyjnej porady w sytuacjach kryzysowych. Dyżury w każdy dzień roboczy w godzinach 10.00-18.00.Wsparcia udzielają psycholożki i terapeutki koordynowane przez Olgę Kurek, psycholożka, członkini Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i zespołu Zachodniopomorskiego Instytutu Psychoterapii. Udzielane jest też  wsparcie psychologiczne dla migrantek w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here