800 mln euro więcej

0
544

Arkadiusz Marchewka – „mam nadzieję, że wspólny głos lepiej wybrzmi. Bardzo dziękuję parlamentarzystom i samorządowcom za pierwsze spotkanie tego typu – w tak dużym gronie. Chcemy żeby wszystkim pokoleniom żyło się lepiej – to nasza zachodniopomorska racja stanu”.

W Karlinie samorządowcy i parlamentarzyści Pomorza Zachodniego podpisali wspólny apel do rządu Mateusza Morawieckiego. W województwie zachodniopomorskim, według rządowych opracowań, zagrożonych marginalizacją może być nawet 60 gmin. Na terenach wskazanych jako problemowe zamieszkuje prawie jedna czwarta mieszkańców regionu.

W przyszłej perspektywie finansowej dla Pomorza Zachodniego wstępna alokacja ma wynieść 1,311 mld euro. To środki na rozwój gospodarki, w tym tworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, projekty społeczne, ekologiczne, infrastrukturalne. Brakuje jednak wystarczających pieniędzy na dalszy rozwój obszarów zmarginalizowanych, w tym  obszarów popegeerowskich, które dostrzegają także krajowe dokumenty strategiczne z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2030 na czele. To miasta, miasteczka i wsie, gdzie kumulują się deficyty rozwojowe. Środki, o które walczy Województwo Zachodniopomorskie, przy wsparciu samorządowców i parlamentarzystów, w nowej perspektywie finansowej miałyby pochodzić z niepodzielonej jeszcze między regiony kwoty 7 miliarda euro. Region zabiega o 800 mln euro.

Dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej zrobiliśmy w ostatnich latach cywilizacyjny krok w stronę Zachodu. Chcemy kontynuować tę drogę i nowej perspektywie unijnej zdobyć jak najwięcej środków, które poprawią jakość życia mieszkańców województwa zachodniopomorskiego.

Do podziału jest jeszcze ok. 7 miliardów euro. Liczymy na to, że rząd dostrzeże potrzeby północno-zachodniej Polski, tak jak robi to w przypadku wschodniej części naszego kraju, i ułamek tej kwoty – 800 milionów euro, zostanie przeznaczony na inwestycje w zachodniopomorskim. Tego oczekujemy!

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here