Arłukowicz. Co dalej z Platformą?

0
1150

Bartosz Arłukowicz przebojem wdarł się na salony polityczne. Celebryta, lekarz, minister zdrowia, europoseł. Może szef największej partii opozycyjnej w Polsce – Platformy Obywatelskiej? Decydować będą członkowie PO ale nie wszyscy… Ci, którzy zapłacili składki.

Wybór na razie mają dość duży, przynajmniej jeśli chodzi o osoby. Gorzej z poglądami i ideami.

Swój start zapowiedzieli, wspomniany Bartosz Arłukowicz, Joanna Mucha, Borys Budka i Bogdan Zdrojewski. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, kim są wymienieni powyżej, niż odpowiedzieć – jakie mają poglądy… Platforma Obywatelska chyba przeżywa kryzys tożsamościowy, pytania o program i idee padają bardzo rzadko. Szeregowi członkowie nie uczestniczą w debatach o ideach, ważna jest praca i co jakiś czas, demonstracja w obronie sądów. Marazm? Wśród wielu zapewne tak.

Może warto więc postawić pytanie, o poglądy tych, którzy już przekreślili Grzegorza Schetynę i wyjmują swoje buławy z plecaków.

Bartosz Arłukowicz – dla szczecinian bardzo znana osoba o poglądach lewicowych, wrażliwy społecznie, opowiadający się za prawem słabszych, czy mniejszości do swojej godności.

Joanna Mucha – dr ekonomii, liberałka nie tylko w kwestiach gospodarczych, typ mocnej kobiety sukcesu, która ma własne zdanie.

Borys Budka – dla wielu faworyt w tym wyścigu, opowiada się za przestrzeganiem Konstytucji, za obroną niezawisłości sędziów i przeciw łamaniu demokracji. Czyli podobnie jak Zandberg, Kosiniak – Kamysz i Robert Biedroń… Czy coś jeszcze? Trudno powiedzieć.

Bogdan Zdrojewski – człowiek o bardzo dużym doświadczeniu samorządowym, poseł, europoseł, minister kultury, który raczej przeczytał „Księgi Jakubowe”… Typ angielskiego neokonserwatysty, chyba obok Arłukowicza, najbardziej wyrazisty wśród kandydatów.

Ciekawe, czy ktoś z kandydatów odpowie na pytanie, czym ma być i w jakim kierunku powinna podążać Platforma Obywatelska? Bycie „antypisem” jest najłatwiejsze, ale miałkie intelektualnie. Czy kandydatów i działaczy PO stać na debatę intelektualną?

Zapraszamy…

Wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here