50 – lecie Daru Szczecina

0
687

Przepłynął 200 tysięcy mil morskich, wyszkolił niezliczoną liczbę żeglarzy i odwiedził setki portów. Dar Szczecina, flagowa jednostka naszego miasta skończyła 50 lat. Jak to na urodzinach, był tort, życzenia i prezenty. W czasie Dni Morza_Sail Szczecin jubilata można podziwiać na Nabrzeżu Starówka.

Dar Szczecin to jacht z duszą. Kto raz stanął na jego pokładzie, zakochiwał się w tej pięknej jednostce na zawsze. Może to jego elegancka linia, może historia, może szczęście do kapitanów. Powodów jest mnóstwo, ale jedno jest pewne, obok Daru nikt nie przechodzi obojętnie. Z tego właśnie względu na oficjalnych obchodach 50 – lecia jachtu pojawiło się wielu gości. Wydarzenie obyło się 14 czerwca w Centrum Żeglarskim.

– Cieszę się, że możemy Was wszystkich tu gościć. Kapitanów, żeglarzy, przyjaciół Daru Szczecina. Niestety nie ma z nami szczególnie ważnej osoby dla naszego jubilata. Ona zawsze żegnała swój jacht i zawsze oczekiwała jego szczęśliwego powrotu. Matki Chrzestnej, Danusi Kopacewicz nie ma wśród nas ciałem, ale z pewnością patrzy na nas z góry i jest tu jej duch – mówił podczas uroczystości Jerzy Raducha, Wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego.

Matka chrzestna w kronice jachtu napisała: „Darowi Szczecina życzę dobrych wiatrów, sympatycznych załóg, znakomitych nawigatorów oraz dalekich i ciekawych rejsów”. To życzenie zdecydowanie się spełniło. Załogi pierwszych rejsów sezonu zawsze dostawały od niej ciasto drożdżowe własnej roboty. Zapach tych wypieków unosił się w powietrzu także podczas oficjalnych urodzin Daru Szczecina, które odbyły się w Centrum Żeglarskim.

– 50 lat to kawał czasu i ogromna historia nie tylko tej jednostki, ale także żeglarstwa w Szczecinie i wszystkich ludzi, którzy żeglowali na pokładzie Daru Szczecina. Dziękuję wszystkim kapitanom i załogom, osobom, które mają sentyment do naszego pięknego jachtu, który jest duma Szczecina – mówił Piotr Krzystek, prezydent Miasta Szczecin.

Dar Szczecina został zwodowany dokładnie 14 czerwca 1969 roku. Jacht do dzisiaj reprezentuje nasze miasto na wodach mórz i oceanów na całym świecie. Ma na swoim koncie wiele żeglarskich dokonań, jest zwycięzcą prestiżowych, międzynarodowych regat.

Na uroczystości urodzinowej zaprezentowany został specjalny film o jubilacie. Były rozmowy z kaptanami, wspomnienia i urodzinowy tortu. Jednym z elementów obchodów jubileuszu było otwarcie wystawy „s/y Dar Szczecina. 50 lat na morzach i oceanach – 1969-2019”, którą można podziwiać na Wyspie Grodzkiej. Po zakończeniu obchodów 50 – lecia Dar Szczecina razem z inni miejskimi jednostkami przypłynie do centrum Szczecina i zacumuje przy Nabrzeżu Starówka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here