Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do wspólnego świętowania piątej rocznicy otwarcia Centrum Dialogu Przełomy. Z tej okazji warto podziękować Agnieszce Kuchcińskiej-Kurcz za jej dotychczasową pracę i determinację.
CDP zostało oficjalnie otwarte 24 stycznia 2016 roku, dokładnie w 45. rocznicę Stycznia ’71, strajku, który stanowił przełom w relacjach władza–społeczeństwo PRL. Wiele spośród osób, biorących udział w proteście zasiliło potem szeregi opozycji przedsierpniowej, budowały „Solidarność”, podtrzymały nadzieję na zmiany po wprowadzeniu stanu wojennego, a następnie doprowadziły do demontażu systemu. Między innymi Styczniowi ’71 została poświęcona podziemna wystawa, znajdująca się w pawilonie autorstwa Roberta Koniecznego, usytuowanym na placu Solidarności. Ekspozycja opowiada też o innych wyjątkowych momentach w powojennej historii miasta, które zmieniły dzieje nie tylko Szczecina, Pomorza Zachodniego, ale też Polski i Europy.
Przez pięć lat w CDP gościło prawie 200 tysięcy osób, otwartych zostało kilkadziesiąt wystaw czasowych – w pawilonie, ale też plenerowych, na placu – dachu muzeum. Tam też odbywały się wernisaże, happeningi, koncerty, spektakle teatralne, pikniki rodzinne, place zabaw w trakcie Nocy Muzeów, akcje Światła Pamięci. W przestrzeniach CDP odbywały się debaty, promocje książek, spotkania ze świadkami historii, pokazy filmowe. W poszczególnych salach miały miejsce lekcje muzealne i warsztaty, młodzież
wyjeżdżała też w miejsca historyczne w kraju i za granicą. W projektach edukacyjnych różnego typu uczestniczyli uczniowie szkół wszystkich szczebli ze Szczecina i regionu, brali też udział w konkursach plastycznych, literackich i historycznych.
Rocznica to pretekst do podsumowań. Na stronach Muzeum Narodowego i Centrum Dialogu Przełomy umieszczonych zostało kilka filmów: przypominający budowę pawilonu i działalność prowadzoną przez CDP przed otwarciem budynku, czy opowiadający o najważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce w CDP od chwili otwarcia. Pod koniec lutego na placu Solidarności stanie wystawa, będzie można na niej obejrzeć najciekawsze zdjęcia rejestrujące projekty cieszące się największym uznaniem publiczności.
Pomimo pandemii i zamknięcia CDP od marca 2020 roku prowadził działalność, a jej efekty będzie można obejrzeć na specjalnie przygotowanej prezentacji „2020 – dziwny rok w »Przełomach«”. Kolejna – „Skarby czasu zarazy” pokaże, o jakie obiekty wzbogaciły się zbiory pomimo pandemii. Najstarszy pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, najmłodsze są
świadectwem zmiany systemu w 1989 roku.
Z CDP nierozerwalnie związana jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pomysłodawczyni i zarządzająca bieżącą działalnością placówki. Gdyby nie jej upór i zapał CDP byłby mało istotną wystawą z budynkiem, który zdobywa architektoniczne nagrody. Szkoda, że CDP nie jest samodzielną instytucją kultury… Mimo wszystko, Agnieszko, dziękujemy za Twoją pracę i poświęcenie!
red.