Fake newsy i mowa nienawiści wrogami Unii Europejskiej

0
670

W ubiegłym roku formalnie zorganizowane kampanie manipulacji i dezinformacji miały miejsce w mediach społecznościowych w 48 krajach, a na Twitterze informacja fałszywa ma 70 proc. więcej szans na podanie dalej niż ta prawdziwa. Mowa nienawiści, fake newsy i weryfikowanie informacji to główne tematy poruszone 20 maja br. podczas spotkania w Operze na Zamku w Szczecinie. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset młodych osób z Pomorza Zachodniego, a gośćmi specjalnymi byli Filip Chajzer i Beata Biel.

– W świecie postprawdy, hejtu oraz wszechobecnych nieprawdziwych informacji to nie przedstawianie faktów wydaje się ważne, ale takie ich sformułowanie, żeby służyły doraźnym celom – ideologicznym, politycznym czy ekonomicznym. To nie tylko podważa fundamentalne zasady rzetelnego i obiektywnego dziennikarstwa, ale także ma destrukcyjny wpływ na społeczeństwo. Dezinformacja to dzisiaj jedno z większych zagrożeń dla europejskiej demokracji. To od Was młodych zależy w jakim kierunku będzie szła Polska i Europa. Zwracajcie uwagę czy to, co czytacie jest prawdziwe. Dbajcie o to, żeby ten świat był wolny i uczciwy.  – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Czy Unia Europejska chce zakazać papieru toaletowego? Czy autorka Harrego Pottera jest zadowolona, że spalili tylko książki, a nie ją samą? I czy papież nosił krzyżyk w kolorach LGBT? – to tylko kilka z przykładów internetowych „fake newsów” o których wspomniała Beata Biel, szefowa Konkret24 i dziennikarka. Niektóre absurdalne, inne niebezpieczne – wszystkie szkodliwe dla debaty publicznej. Mówiła o tym gdzie można na nie trafić, ale przede wszystkim co z nimi zrobić. Wskazywała jak zwykły użytkownik internetu, nie mający zaplecza np. dziennikarskiego, może starać się o to, by choć trochę zmniejszyć siłę rażenia internetowego fałszu.

– Jeśli spotkacie się ze złymi, fatalnymi emocjami to zamieńcie to paliwo i wykorzystajcie na coś dobrego – zachęcał podczas swojego wystąpienia Filip Chajzer.  Podawał on przykłady sytuacji w których spotkał się z hejtem i który obrócił w pomaganie innym.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Co jest prawdą, a co kłamstwem? Prelekcje i rozmowy w Galerii O

Jak sprawdzać zdjęcia i filmy, żeby mieć pewność że nie mamy do czynienia z fotomontażem? Jakie mity pojawiają się w sieci w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego? Na te pytania odpowiedział Patryk Zakrzewski – koordynator Akademii Fact-checkingu podczas prelekcji „Fact-checking w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wskazał narzędzia przydatne przy weryfikacji komunikatów uznawanych za pewnik. Na istotną rolę Parlamentu w polskim prawodawstwie zwrócił uwagę Maciej Zakrocki – dziennikarz, reżyser i wykładowca. Wszystko w trakcie swojego wystąpienia „Parlament Europejski – fasada europejskiej demokracji czy ważny gracz w UE?”.

Pełnoprawni obywatele Unii Europejskiej – potrzeby młodych
– Chcemy żyć w województwie, w którym możemy realizować się w różnych obszarach życia publicznego, społecznego i zawodowego. Jesteśmy przekonani, że zdobywana przez nas wiedza, doświadczenie oraz nasza pomysłowość przyczyną się do rozwoju Pomorza Zachodniego. Ważne jest dla nas, aby każdy młody mieszkaniec regionu niezależnie od miejsca zamieszkania w pełni korzystał z możliwości naszej małej ojczyzny, a jednocześnie czuł się pełnoprawnym obywatelem Unii Europejskiej. – mówili członkowie Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, którzy z okazji 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej opracowali rekomendacje i przedstawili je w czasie poniedziałkowych spotkań w Operze na Zamku. Pokazują one ważne dla młodzieży aspekty, których wdrożenie przez samorządowe władze lokalne, według nich, przyczyni się do poprawy ich sytuacji.

Postulują m.in. wprowadzenie wojewódzkiej karty młodych, która oferować będzie zniżki w instytucjach kultury czy ośrodkach sportu, przeprowadzanie zajęć profilaktycznych przeciwdziałających depresji czy narkomanii, prowadzenie wysokiej jakości edukacji seksualnej czy włączenie osób z niepełnosprawnościami  do debaty publicznej. Wspominali także o przywróceniu zamkniętych połączeń komunikacji publicznej i synchronizacji tych istniejących, a wszystko po to, aby umożliwić podróżowanie pomiędzy miejscem zamieszkania, a miejscowością w której funkcjonują najważniejsze ośrodki edukacyjne i kulturalne regionu. Uważają, że ich szanse na lokalnym rynku pracy zwiększyłyby posiadane certyfikaty językowe, do których mogłyby przygotowywać bezpłatne kursy. Zainteresowani są również uczestnictwem w aktywizujących spotkaniach nt. programów europejskich.

Wydarzenie było organizowane z inicjatywy Olgierda Geblewicza Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Sekretariatem ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here