Elektromobilność wdrażana w Szczecinie modelowo

0
1560

Samochody nisko oraz bezemisyjne zyskują coraz bardziej na popularności. Podążając za trendami, Szczecin, podobnie jak inne samorządy, przy modernizacji swoich flot skłaniają się ku pojazdom elektrycznym lub hybrydowym. Dzięki działaniom w ramach miejskiego Programu Rozwoju Elektromobilności, Piotr Krzystek prezydent Szczecina stał się pierwszym włodarzem, który w codziennych służbowych obowiązkach korzystać będzie z auta z napędem elektrycznym.
Z początkiem kwietnia tego roku, działania Miasta w zakresie wdrażania Programu Rozwoju Elektromobilności objęły włączenie do eksploatacji kolejnych czterech samochodów elektrycznych (Nissan Leaf i Renault Zoe). Nowe auta zostały zakupione z blisko 50% dofinansowaniem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Koszt ich zakupu to 543 826,00 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 250 000,00 zł. Dzięki dofinansowaniu udało się zakupić auta w cenie pojazdów z napędem konwencjonalnym, ale spełniające wysokie wymagania w zakresie ochrony środowiska.

Dwa z czterech nowych samochodów przekazane zostały do Miejskiej Jednostki Obsługi Gospodarczej, która odpowiada za obsługę floty Urzędu Miasta i Prezydentów Miasta Szczecin. Pozostałe dwa trafiły do Zespołu Szkół nr 2 i Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. […]

Pierwsze działania w ramach programu zrealizowano już w 2017 roku. Stało się to jeszcze przed wejściem w życie przepisów ustawy o elektromobilności. Działanie dotyczyło zakupu aż ośmiu pojazdów z napędem elektrycznym: 4 pojazdy – dwa dla ZDiTM, jeden dla Zespołu Szkół Samochodowych, jeden dla Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2) – w lipcu 2017 r. do ww. jednostek trafiły 4 samochody Nissan Leaf ze specjalnym akumulatorem o podwyższonej pojemności umożliwiającym uzyskanie zasięgu na jednym ładowaniu do 250 km. Cena zakupu 472 112,00 zł, w tym dofinansowanie WFOŚiGW na poziomie 50%. 4 pojazdy – jeden dla ZDiTM, jeden dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, ul. Kamienna 22, 71-883 Szczecin, jeden dla DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ „DOM KOMBATANTA” im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, 71-747 Szczecin, ul. Krucza 17 oraz jeden dla DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ ul. Wł. Broniewskiego 4/6 71-460 Szczecin) – pozyskano dofinansowanie z WFOŚiGW w kwocie 250 000 zł, umowa z dostawcą obejmowała kwotę 526 364 zł brutto. W wyniku przetargu do jednostek w grudniu 2017 r. trafiły pojazdy Nissan eNV200 Evalia. 

[…] Wzorcowy charakter podejmowanych działań po dwóch latach znajdują swoje odzwierciedlenie w wyróżnieniach przyznawanych Gminie Miasto Szczecin przez niezależne organizacje funkcjonujące w branży elektromobilności. W marcu 2019 r. Gmina Miasto Szczecin otrzymała dwie nagrody:

5 marca 2019 r. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przyznało Szczecinowi tytuł „Miasta przyjaznego elektromobilności”.

13 marca 2019 r. Miasto otrzymało I nagrodę za najlepszą strategię elektromobilną 2018 roku w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Nagroda za realizację „Programu Rozwoju Elektromobilności Miasta Szczecin” została przyznana przez kapitułę składającą się z przedstawicieli Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności oraz organizatora XVII Międzynarodowych Targów Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here