„Światło, które łączy” w gabinecie marszałka

0
885

„Światło, które łączy” to hasło  tegorocznej sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju, która w środę, 19 grudnia 2018 r. dotarła do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.  Harcerze Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP przekazali symbol zgody i pojednania – lampion ze światłem – na ręce marszałka województwa Olgierda Geblewicza.

Tegoroczne hasło sztafety nawiązuje do rocznic: 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. Ma zwrócić uwagę na to, co nas łączy, na dobro wspólne.

– Wizyta zachodniopomorskich harcerzy na Zamku Książąt Pomorskich to już tradycja. Dziękuję za światło, które przynosicie i serdeczne życzenia – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który zrewanżował się także dobrym słowem i przedświątecznymi upominkami.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r.

Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here