Ambasador Królestwa Belgii z wizytą u Marszałka

0
865

Teleyard, Fast Terminals czy Falmonville to tylko niektóre z długiej listy belgijskich firm, które zdecydowały się zainwestować na Pomorzu Zachodnim. Ambasador Królestwa Belgii w Polsce Luc Jacobs spotkał się z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem. Podczas dyskusji nie zabrakło tematyki gospodarczej, czyli tego co bardzo dobrze łączy oba kraje.

– Beligjskie doświadczenia są dla nas nieocenione, a współpracy towarzyszy dobra atmosfera. Chcemy by nasi przedsiębiorcy, nasz świat gospodarczy czerpał z wiedzy i doświadczenia, które zdobyło Liège. Od lat jako samorząd województwa wspieramy nasz port lotniczy w Goleniowie, dla którego rozwinięcie strefy cargo może oznaczać przyspieszenie rozwoju – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Ambasador Królestwa Belgii Luc Jacobs z wykształcenia jest prawnikiem. Misję dyplomatyczną w Polsce rozpoczął w tym roku. Spotkanie z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem było częścią wizyty na Pomorzu Zachodnim, której program obejmował także spotkanie z wojewodą zachodniopomorskim i prezydentem Szczecina. Ambasador odwiedził także belgijski okręt dowodzenia oraz wsparcia logistycznego BNS GODETIA, który zacumował w szczecińskim porcie.

Z racji swojego nadmorskiego położenia Pomorze Zachodnie jest bardzo dobrze znane wśród belgijskich przedsiębiorców, których w regionie nie brakuje. Województwo Zachodniopomorskie stara się współpracować z Belgią na poziomie samorządowym, czego wyrazem była wizyta władz województwa wraz z misją gospodarczą w maju br. w belgijskiej prowincji Liège. Regiony zadeklarowały chęć współpracy w takich dziedzinach jak transport, logistyka, gospodarka czy innowacje.

Zapoczątkowana w Liège wymiana dobrych praktyk może przyczynić się do wyznaczenia nowych kierunków rozwoju transportu towarowego na Odrzańskiej Drodze Wodnej, a w przyszłości przynieść efekty w postaci włączenia strategicznych dla regionu fragmentów szlaku odrzańskiego do sieci TEN-T. Z kolei wizyta w belgijskim porcie lotniczym stała się inspiracją dla przedstawicieli Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, którzy coraz śmielej rozwijają segment transportu towarowego.

W ostatnich latach nastąpiło wyraźne przyśpieszenie napływu kapitału belgijskiego na rynek polski.  Belgia zajmuje obecnie 11. miejsce wśród partnerów gospodarczych Polski z UE.  Według danych GUS wartość wymiany handlowej w 2016 r. wyniosła 8,6 mld Euro. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 700 firm z udziałem kapitału belgijskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here