„1989. Próba dialogu”- wystawa na CDP

0
818

Trwają obchody 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce. W ramach tego wydarzenia, na Placu Solidarności w Szczecinie stanęła wystawa „1989. Próba dialogu”, która pokazuje ostatni rok PRL i pierwsze chwile po czerwcowych wyborach z 1989 r. Otwarcie wystawy odbyło się w piątek 31 maja br.

Wystawa ustawiona została na popularnym wśród szczecinian Placu Solidarności. Przechodnie i osoby odwiedzające wystawę będą mogły do 30 sierpnia zapoznać się z fotografiami i dokumentami ukazującymi okres zmian w Polsce roku 1989. Kuratorką wystawy jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

– Rok temu na tym placu otwieraliśmy wystawę poświęconą Sierpniowi ‘80, wydarzeniom, które utorowały drogę do wolności. Dzisiejsze nasze spotkanie, świętowanie 30 lat Polskiej Wolności jest naturalną tego kontynuacją. Cieszę, że spotykamy się tuż obok repliki okrągłego stołu, bo finał w postaci kompromisu jest dla mnie symbolem przemian w Polsce. Nie godzą się, by nadawane mu były inne znaczenia. Dzisiejsza wystawa to dzieło Agnieszki Kuchcińskiej – Kurcz, która jest dobrym duchem pamięci niepodległej i która miała wiele determinacji, by przekonać władze, aby powstało Centrum Dialogu Przełomu, i która ma ciągle wiele energii, by kreować nowe pomysły – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Spotkanie władzy i opozycji przy Okrągłym Stole oraz wybory z 4 czerwca 1989 r. doprowadziły do transformacji ustrojowej. We wszystkich epizodach związanych z demontażem systemu komunistycznego bardzo aktywny był Szczecin i Pomorze Zachodnie. Strajki z 1988 roku, powstanie Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego, zajmującego się przygotowaniem kampanii wyborczej „Solidarności” to wydarzenia związane z tym miejscem. Także tu podziały opozycji były bardzo widoczne i pogłębiały się wraz z upływem kolejnych miesięcy. Dlatego właśnie wiele wydarzeń 1989 roku o zasięgu ogólnopolskim zostało pokazanych na wystawie przez pryzmat tego, co działo się w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Zaprezentowano postaci bohaterów tamtych dni, a także fotografie i dokumenty. 

Wystawa opowiada o ostatnim roku PRL i o pierwszych chwilach po wyborach czerwcowych w Polsce i w naszym regionie. Pokazuje jak z biegiem lat zmieniała się ocena przełomowych wydarzeń oraz jak przebiegał przełom ustrojowy na Pomorzu Zachodnim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here