14 września – ulicami Szczecina przejdzie Drugi Szczeciński Marsz Równości i Szczecin Pride! Festival

0
846

Gdy rok temu Stowarzyszenie Lambda Szczecin organizowało pierwszy Marsz Równości w naszym mieście, mieliśmy dużo wątpliwości. Jak to wydarzenie się potoczy? Czy Szczecinianie przyjdą wyrazić swoje poparcie dla Miłości, Wolności i Równych Praw? Szczególnie po zdemolowaniu tęczowych parasolek na naszym pikniku, dwa tygodnie wcześniej obawialiśmy się, że mieszkańcy naszego miasta się wystraszą…

Tymczasem Szczecinianie i Szczecinianki pojawili się tak energetycznie i tak licznie, że ustanowiliśmy polski rekord frekwencji na pierwszym marszu w danym mieście. Zazwyczaj jest to około tysiąca osób – Szczecin stawił się w liczbie trzech tysięcy! Ten rekord do dziś nie został pobity, mimo że od tej pory przybyło 10 kolejnych pierwszych marszów.

W rocznicę tego historycznego wydarzenia zapraszamy na kolejną edycję. Sytuacja jest jednak nieco inna niż rok temu. Od wiosny tego roku trwa medialna nagonka na ludzi LGBT+ prowadzona przez polityków i duchownych. Jej efektem był brutalny Białystok. W Szczecinie nie spodziewamy się agresywnych kontrmanifestacji; zakładamy że będzie tak spokojnie, jak dwa tygodnie temu w Gorzowie Wielkopolskim. Niemniej w czasach, gdy LGBT+ stało się straszakiem przedwyborczym rządzącej partii, empatyczne stanięcie po stronie dyskryminowanych, prześladowanych i bitych, jest aktem obywatelskiej i ludzkiej odwagi.

Marsz wyruszy o 14:00 z placu Żołnierza. Sugerujemy przybyć na miejsce zbiórki 20-30 minut wcześniej. Przejdziemy przez ulice Wyzwolenia, Jana Pawła II, Wojska Polskiego, Piłsudskiego, kończymy na placu Mickiewicza.

Wszystkie informacje znajdziecie na naszym FB/lambda.szczecin

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, przewidujemy mnóstwo dodatkowych atrakcji – Szczecin Pride! Festival. Dzień wcześniej, w piątek 13 września, w klubie Love odbędzie się Before Party, gdzie wystąpi DQ Miss Kelly Heelton. Piknik na Łące Kany trwać będzie w dniu Marszu od 10:00 do 20:30. Będą tam tęczowe sklepy, zamek dmuchany do skakania dla dzieci, punkt malowania transparentów, zdrowe jedzenie. Po marszu zagrają queerowi i rockowi artyści: Kisu Min, Sup’Lies i Zdrada Pałki. W Piwnicy Kany będzie miał wykład Remy Bonny, aktywista LGBT+, politolog z Belgii.

O 22:30 zaczynamy oficjalny After w Klubie Elefunk (wstęp od 16 r.ż), gdzie będą występy Drag Queens oraz licytacja książek z autografami na rzecz marszu (w tym książki Jurka Owsiaka, Ingi Iwasiów, Roberta Biedronia). Gwiazdą wieczoru będzie prezentująca własne kompozycje, jedyna w Polsce Drag Queen śpiewająca własnym głosem – Lelita Petit z zespołem Brokatowe Damy.

Stowarzyszenie Lambda Szczecin zajmuje się nie tylko organizacją Marszu, ale także działalnością pomocową i edukacyjną na rzecz osób LGBT+ doświadczających nieakceptacji, wykluczenia i dyskryminacji. Organizuje pomoc psychologiczną i prawną. Zarówno w tych działaniach jak i w organizacji marszu otrzymuje wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here