W Dniu Kobiet, poznaliśmy szczegóły cyklu wydarzeń w ramach Roku Kobiet Pomorza Zachodniego organizowanego przez Marszałka Województwa.
– W tym roku mamy nie tylko 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych.
Polki były liderkami ruchów emancypacyjnych – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Sto lat temu Polki jako jedne z pierwszych w Europie otrzymały prawa wyborcze. Z tej okazji odbędą się wydarzenia organizowane przez Marszałka Województwa pod hasłem Roku Kobiet Pomorza Zachodniego. Ich celem jest promowanie aktywności kobiet w sferze publicznej oraz przybliżenie tego, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola kobiet, ze szczególnym naciskiem na ich współczesne publiczne i społeczne zaangażowanie. W programie Roku Kobiet zaplanowano projekcje filmów w ramach Kina Kobiet w szczecińskim Pionierze oraz plebiscyt „Kobiety Roku Pomorza Zachodniego”.
– Tylko pięć krajów skandynawskich zdecydowało się na przyznanie pełni praw wyborczych kobietom wcześniej, niż Polska. Organizując naszą akcję chcemy, aby jubileusz nadania pełni praw polskim kobietom zaistniał w szerszej świadomości. Zamierzamy dotrzeć do 100 aktywnych kobiet i pokazać ich działalność w najróżniejszych dziedzinach – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
W spotkaniu zapowiadającym Rok Kobiet wzięły udział ambasadorki cyklu, które reprezentują różne sfery aktywności: biznes, sport, politykę, kulturę, media czy działalność społeczną: prof. Maria Kaszyńska – Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury na ZUT w Szczecinie, Małgorzata Hołub – Kowalik – lekkoatletka, medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4×400, Sylwia Różycka– aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie, Janina Koptas – pionierka, przedstawicielka środowisk kombatanckich, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Teresa Kalina – radna województwa, przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i dyrektorka szkoły podstawowej nr 7 w Szczecinie, Ynona Husaim-Sobecka – zastępca redaktora naczelnego Głosu Szczecińskiego oraz Bogna Czałczyńska – działaczka na rzecz kobiet, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. kobiet i równego traktowania. Ambasadorkami będą także Laura Hołowacz – prezes firmy CSL, spółki która dokonała renowacji Starej Rzeźni, Anna Mieczkowska – radna województwa, członek zarządu województwa. – Pamiętajmy, że dziś świętujemy nie tylko kobiecość. To także święto kobiet-rewolucjonistek, kobiet walczących o swoje prawa. Mamy już je zagwarantowane
w konstytucji, ale ciągle trwa walka o zmianę mentalności, dysproporcji na rynku – podkreślała Bogna Czałczyńska, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. kobiet i równego traktowania. – Fakt, że marszałek województwa dostrzegł potrzebę takiej funkcji świadczy o tym, że dostrzegł potrzebę kształtowania polityki społecznej w tym zakresie. Pomorze Zachodnie jest liderem jeśli chodzi o aktywność kobiet i jest pierwszym regionem, który działa również systemowo.