100 filmów w dekadę. 10-lecie Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „ Pomerania Film”

0
565

ZFF Pomerania Film kończy dziesiąty rok działalności. W tym czasie udało się wesprzeć niebagatelną kwotą 4,75 mln zł produkcję 100 filmów! Powstały dzieła docenione przez widzów, krytyków i jurorów – koprodukowana przez fundusz animacja „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej ma szansę na Oscara! Fundusz wspiera filmy związane z regionem, pokazujące lokalizacje na Pomorzu Zachodnim, dotyczące tutejszych postaci, wydarzeń lub tworzone przez osoby związane z naszym regionem. Co roku Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, w ramach którego działa ZFF, przeprowadza konkurs. Spośród zgłoszeń rada programowa wybiera projekty, które otrzymają wsparcie. W 2019 r. o dotację ubiegały się 22 projekty. Pomerania Film został powołany w 2009 roku z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydentów Miasta Szczecin i Miasta Koszalin. Wśród wspartych przez 10 lat produkcji jest 28 filmów fabularnych, 63 dokumentalne, 9 animowanych i innych produkcji. – Nasze 10-letnie dziecko pięknie się rozwinęło. Cieszy, że możemy wspierać twórców – nie tylko tych dojrzałych, ale zwłaszcza tych na początku drogi artystycznej, studentów lub absolwentów. Tworzą filmy, które znajdują uznanie nie tylko w oczach widzów, ale także w gremiach konkursowych, u krytyków, czego najlepszym dowodem jest wielka liczba nagród zdobytych na międzynarodowych imprezach. Dzięki temu Szczecin i Pomorze Zachodnie mają wspaniały sposób promocji – mówiła członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 12 grudnia br. w Szczecinie. 

Obok głośnych tytułów fabularnych, takich jak „Bilet na księżyc” czy „Anatomia zła” Jacka Bromskiego, „Karbala” i „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza czy animacja „Sexy laundry/Sex dla opornych” Izabeli Plucińskiej, powstało wiele ważnych filmów dokumentalnych, przypominających postaci i niezwykle ciekawą historię regionu. Wśród nich m.in. „Bezsenność” Andrzeja Titkowa, znakomity film dokumentalny o komuniście Leonardzie Borkowiczu; fabularyzowany dokument „Wielka ucieczka na północ” Andrzeja Fadera, „Siwy Dym” w reżyserii Jędrzeja Niestroja, „Koszalińska Solidarność” Romana Barcikowskiego i Marka Pysza, „Artyści z Koszalina” Przemysława Młyńczyka czy „Historie z celuloidu” Małgorzaty Frymus. 

Ważną działalnością Funduszu jest wspierania młodych filmowców. – Nasze obrady zawsze przebiegają z dużą empatią i szacunkiem do dzieła, bo sami jesteśmy twórcami. Wspieramy  młodych twórców, którzy nie oczekują dużego budżetu, a poruszają bardzo ważne sprawy społeczne. Być może dzięki temu doczekamy się nowego Kieślowskiego – mówiła Joanna Pieciukiewicz, przedstawicielka rady programowej Funduszu. Szansa na Oskara! 

Koprodukowany przez ZFF Pomerania Film „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej otrzymał kwalifikację do walki o Oskara w kategorii „Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany” (Best Animated Short Film Oscar 2020). Obecnie 95 najlepszych animacji świata oglądają jurorzy. Werdykt poznamy 16 grudnia br. Wówczas dowiemy się, czy „Portret Suzanne” znajdzie się w kolejnym etapie – na skróconej liście, z której później wyłonione zostaną filmy nominowane do Oscara. „Portret Suzanne” to perfekcyjnie ulepiona z plasteliny animacja,  groteskowa adaptacja opowiadania Rolanda Topora – surrealistyczna opowieść o mężczyźnie, który głód miłości usiłuje zaspokoić jedząc ponad miarę. Film miał premierę w maju na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Złotego Smoka. Od tego czasu świętował wiele wyjątkowych, międzynarodowych projekcji na prestiżowych festiwalach, m.in. w Berlinie czy Paryżu. To druga w historii ZFF Pomerania Film produkcja, która ubiega się o nominację do Oscara. W 2015 r. był to koprodukowany przez fundusz „Koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here