Arłukowicz o In Vitro w Brukseli

0
1838

W ramach Tygodnia Płodności, który odbywa się w Brukseli, Europoseł ze Szczecina Bartosz Arłukowicz był gospodarzem seminarium poświęconego leczeniu niepłodności, szczególnie w kontekście metody in vitro. 

Podczas spotkania Let’s Talk Fertility wygłoszono kilka referatów o tematyce edukacyjnej, prezentując najnowsze osiągnięcia naukowe w zakresie leczenia niepłodności. Europoseł Arłukowicz podkreślał w swoich wypowiedział fakt, że w Polsce z programu In Vitro urodziło się ponad 21 tysięcy dzieci ale niestety dzisiaj tego programu już nie ma, gdyż został zlikwidowany przez rządzący PiS. Arłukowicz, jako lekarz i były minister zdrowia polskiego rządu, apelował o dostępność metody In Vitro dla potrzebujących pacjentów w państwach Unii Europejskiej. Seminarium zorganizowano przy okazji odbywającego się w Brukseli Tygodnia Płodności (Fertility Week).

Podczas spotkania, moderowanego przez Arłukowicza,  referaty dotyczące edukacji w zakresie niepłodności przedstawiły dr Cristina Magli, przewodnicząca Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii, oraz profesor Joyce Harper z University College London, która kieruje tam wydziałem zdrowia reprodukcyjnego. Obie prelegentki podkreślały znaczenie rzetelnych informacji o możliwościach walki z niepłodnością, oraz świadomości ograniczeń płodności. Przywołały kilka przykładów, np. fakt, że spadek zdolności do skutecznego zapłodnienia rozpoczyna się średnio u kobiet w wieku już 28 lat. Co więcej, kobiety uznaje się za niezdolne do zapłodnienia 10 lat przed wiekiem menopauzy, który w tej chwili wynosi w Europie 51 lat. 

Wice-przewodnicząca Fertility Europe, Chorwatka Klaudija Kordić, przedstawiła problem z perspektywy pacjentki, którą sama była. 

Seminarium zakończyło się podpisaniem wezwania do działania na rzecz edukacji, informacji i rozwiązań prawnych ułatwiających dostęp do skutecznych metod walki z niepłodnością w tym przez powszechny dostęp do metody In Vitro.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here